Arne Jacobsen DOT™ skammel & Georg Jensen vægur

880.00 DKK

  • MRSP: 2,094.00 DKK

DOT™ Skammel - designet af den kendte danske arkitekt Arne Jacobsen og produceret af Fritz Hansen. En design klassiker fra år 1954 der siden har bragt glæde i både små og store hjem med sit lette udtryk. Denne skammel er med sæde i sort farvet asketræ og forkromet stel. 


KOPPEL uret er et dristigt møde mellem stil og substans.

Designer Henning Koppel var en førende dansk designer i efterkrigstiden. Han medbragte sin visionære sensibilitet i produktionen af ure da han i 1978 introducerede denne serie.

De traditionelle tal på uret er erstattet af prikker, og netop de sorte prikker på hvid baggrund er den originale KOPPEL kombination. Dette præg er efterfølgende brugt i mange Georg Jensen ur serier. Designet er et godt eksempel på foreningen af enkelhed og kvalitet, som har været et vartegn for Georg Jensen fra starten.


Produkt specifikationer

Skammel:

    Sæde: Finer sort farvet ask 

    Underdel: forkromet 

    Mål: Ø 34 cm / H 46 cm 

Vægur: 

    Materialer: Rustfrit stål, ABS-plastik

    Mål: 10 cm , Ø: 100 mm

    Farve: Rustfrit stål/hvid


Gaven indeholder: 

1 stk. Fritz Hansen DOT™ skammel

1 stk. Georg jensen Henning Koppel vægUr, 10 cm

Newsletter

text_newsletter2